NEW STEP BY STEP MAP FOR BADANIE OCT

New Step by Step Map For Badanie oct

New Step by Step Map For Badanie oct

Blog Article

Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów click here tkanek.

Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.

OCT jest przydatne w diagnostyce jaskry (umożliwia wczesne wykrycie choroby), a także w diagnostyce i leczeniu chorób rogówki. OCT oka umożliwia wykrycie schorzeń takich jak np.: 

Badanie daje lekarzom okulistom możliwość zobrazowania unaczynienia oraz warstw siatkówki w trakcie jednego badania. Dla pacjenta jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne.

Torbielowaty obrzęk plamki: Obrzęk plamki odnosi się do obrzęku plamki płynem. Twoja plamka jest częścią siatkówki, która ma najwięcej komórek wyczuwających światło.

Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu.

Wskazaniem do optycznej koherentnej tomografii oka są różne choroby siatkówki, jak np.: odwarstwienie siatkówki, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku w dotkniętym oku.

Kiedy źrenice są już odpowiednio przygotowane, to pacjent zostaje poproszony, aby usiadł przed aparaturą i oparł głowę na podpórce. Przez pewien czas powinien patrzeć przez soczewkę, która przypomina wizjer, znajdujący się często w drzwiach.

Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem.

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) to bardzo nowoczesna, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak na przykład: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to jest wykorzystywane we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka.

cukrzycowym obrzęku plamki wynikającym z uszkodzenia naczyń i gromadzenia się płynu w środkowej części siatkówki. OCT daje także możliwość stwierdzenia obrzęku plamki występującego z innych przyczyn, odkrycia otworu w plamce żółtej, a także centralnej retinopatii surowiczej (CRS) związanej z surowiczym ograniczonym odwarstwieniu siatkówki, dającego efekt zamglenia lub pogorszenia się ostrości widzenia. Badanie OCT ma także ogromne znaczenie diagnostyczne w przypadku jaskry, dzięki analizie tarczy nerwu wzrokowego i otaczających go neuronów.

Badanie prowadzone jest z użyciem sprzętu podobnego do dużMoi aparatu fotograficznego. W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka lekarz prowadzący badanie poleca pacjentowi kierowanie wzroku w różnych kierunkach. Okresowo pacjent może być poproszony o powstrzymanie się od mrugania.

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka.

Report this page